Řešitelé

Technologické centrum Praha (TC Praha) je unikátním českým pracovištěm, jež poskytuje široké spektrum služeb pro politiku VaVaI, rozvoj mezinárodní spolupráce v těchto oblastech, transfer technologií a taktéž rozvoj inovačního podnikání. Odborné analyticko-koncepční služby pro strategické rozhodování orgánů veřejné správy ČR v oblastech výzkumných a inovačních politik poskytuje TC Praha nepřetržitě od roku 2000. V průběhu let TC Praha prokázalo schopnost poskytovat kvalitní nezávislé informace pro tvorbu a implementaci politiky VaVaI na národní a regionální úrovni ČR, jakožto i mezinárodní úrovni. Příkladem z posledních let jsou mj. i souhrnné podklady pro přípravu Národních politik VaVaI ČR, komplexní metodicko-analyticky-organizační podpora formulace Národních priorit orientovaného VaVaI ČR anebo komplexní vyhodnocení překážek účasti „nových“ členských států EU v rámcových programech EU vypracované pro Evropský parlament. TC Praha je vysoce specializovaným pracovištěm, které systematicky rozvíjí nové přístupy pro foresight a technology assessment v rámci politiky VaVaI. Taktéž díky tomu se stalo TC Praha vysoce respektovaným a zároveň i vyhledávaným partnerem pro zahraniční spolupráci v oblastech socioekonomických souvislostí technologického rozvoje a politiky VaVaI.


Národní kontaktní centrum – gender a věda (NKC), jakožto součást SOÚ AVČR, je unikátním specializovaným pracovištěm zaměřeným na problematiku genderových otázek ve VaVaI v ČR a v regionu střední a východní Evropy. V této oblasti NKC realizuje evropské a národní studie, jež slouží jako podklad pro zpracovávání expertíz a návrhů opatření pro státní správu, i jako návrh pro institucionální řešení na straně výzkumných organizací v ČR. Výzkum NKC se zaměřuje zejména na evaluaci politik genderové rovnosti na úrovni EU a v ČR, dále na monitoring a evaluaci implementace plánů genderové rovnosti ve výzkumných institucích ČR, jakož i u poskytovatelů, zpracovávání statistických analýz vývoje zastoupení žen a mužů ve VaVaI, výzkum v oblasti transformace systému VaVaI, hodnocení vědecké práce z hlediska genderu, dále na hodnocení vědeckých kariér, akademické mobility, kombinace práce a rodiny a uplatnění absolventů doktorského studia v oblastech VaVaI a na trhu práce, a v neposlední řadě také na genderově podmíněné násilí v akademickém prostředí

Národní vzdělávací fond se dlouhodobě zabývá analýzami trhu práce a vzdělávání v jejich vzájemných souvislostech. Využívá pro to široké spektrum kvantitativních a kvalitativních analytických metod, realizuje vlastní dotazníková šetření, resp. polostrukturované rozhovory a fokusní skupiny. Jakožto nedílná součást Centra excelence pro výzkum konkurenceschopnosti ČR zpracoval NVF mj. také analýzy přípravy lidských zdrojů pro VaVaI, byl zapojen do vyhodnocování politik VaVaI ČR, resp. do aktualizací národních dokumentů ČR v této oblasti; podílel se rovněž na projektu INKA 2014+ (ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR), zaměřeného na analýzu a vyhodnocování inovační kapacity ČR, a na mapování vertikálních domén specializace RIS3 strategie Středočeského kraje. Analyzoval připravenost podnikového prostředí a vzdělávacích institucí na nové technologické trendy v Ústeckém kraji. Účastnil se taktéž příprav národních strategických dokumentů, a to Strategie rozvoje lidských zdrojů a Strategie celoživotního učení, zpracoval materiál Iniciativa Práce 4.0 a podílel se i na přípravě materiálu Iniciativa Průmysl 4.0. Podrobněji se zabýval analýzou doktorských studijních programů na některých vysokých školách ČR, zejména na Univerzitě Karlově. NVF působí jako expertní konzultant za ČR při zpracovávání prognóz kvalifikačních potřeb v projektu Real-Time Labour Market Information on Skill Requirements (Cedefop). V neposlední řadě je rovněž jedním z klíčových partnerů Ministerstva práce a sociálních věcí v projektu Kompas, zaměřeném na vytvoření udržitelného systému monitoringu a predikcí vývoje na trhu práce.

Středisko společných činností AV ČR, jehož činnost spočívá zejména v infrastrukturní podpoře VaVaI, bylo MŠMT pověřeno, aby se stalo hlavním koordinátorem EURAXESS v ČR. EURAXESS ČR již téměř 20 let představuje naprosto nepostradatelné pracoviště, na které se spoléhají všechny výzkumné organizace ČR, které se rozhodnou do pracovního poměru přijmout zahraničního pracovníka. Tým EURAXESS ČR disponuje jedinečným know-how, jež od roku 2005 neustále rozvíjí. EURAXESS ČR pracuje s každým příchozím zahraničním výzkumníkem a disponuje tak velmi rozsáhlým a unikátním souborem statistických dat, týkajících se mezinárodní mobility ve VaVaI v ČR. Jako člen mezinárodní sítě EURAXESS poskytuje anonymizovaná data Evropské komisi a může je porovnávat se situací v ostatních evropských zemích, k jejichž údajům má přístup, a sdílet s ostatními evropskými kancelářemi EURAXESS své zkušenosti při pravidelných mezinárodních setkáních.