Výzkumné a inovační systémy
Stěžejním výsledkem této aktivity je systematické využívání kapacit strategické inteligence pro účely přijímání informovaných strategických rozhodnutí pro implementaci a aktualizaci Národní politiky VaVaI o ČR, rozvoje systému transferu technologií, komercializaci výsledků VaVai hodnocení výzkumných organizací, velkých výzkumných infrastruktur, výzkumné a inovační specializace, technologického rozvoje
Technologie, společnost a inteligentní specializace
Aktivity v tomto tematickém bloku jsou zaměřeny na rozvoj a propojení stávajících metod horizon scanningu, strategického foresightu a technology assessmentu, tj. posuzování dopadů nových technologií na společnost (TA). Toto propojení umožní vytvářet komplexní a integrální výstupy, využitelné pro strategické plánování a rozhodování a umožní lépe porozumět budoucím možnostem a rizikům nových technologií a očekávaným dopadům vývojových trendů. Horizon scanning identifikuje nové skutečnosti, které budou dále v rámci strategického foresightu reflektovány v širší perspektivě budoucího vývoje, metody technology assessmentu pak poskytnou konkrétní informace pro strategické rozhodování a plánování.
Lidé ve vědě
Kvalita výzkumu a jeho výsledků se odvíjí zejména od kvality odborníků působících v této oblasti. Tento tematický blok se soustředí na rozvoj strategické inteligence pro vyhodnocování přípravy lidských kapacit pro VaVaI a přenos vědeckých poznatků do podnikatelské praxe. S ohledem na nepříznivý demografický vývoj v ČR je nezbytné posílení atraktivity českých vysokých škol pro zahraniční talenty, pozornost proto bude věnována i otázkám internacionalizace vysokoškolského vzdělávání. Důležitým aspektem dostupnosti odborníků pro VaVaI je i atraktivita profesní kariéry v této oblasti a její odlišnosti při uplatnění v soukromém a veřejném sektoru. Rychlý nástup nových technologií včetně AI mění nejen poptávku po znalostech a dovednostech nezbytných pro výkon jednotlivých profesí ve VaVaI, ale usnadňuje i mobilitu pracovníků a mění její formy.
Jednou z prioritních oblastí Evropského výzkumného prostoru je politika genderové rovnosti ve vysokém školství, výzkumu a inovacích. Česká republika je zapojena do úkolů Akce 5 Evropského výzkumného prostoru „Promote gender equality and foster inclusiveness, taking note of the Ljubljana Declaration“ (Prosazovat genderovou rovnost a podporovat inkluzivitu s ohleden na Lublaňskou Deklaraci), pro jejíž implementaci byla v roce 2023 ustavena ERA Forum Subgroup for Inclusive Gender Equality. V ČR byla v uplynulém období implementována opatření kapitoly 8 Poznání Strategie rovnosti žen a mužů 2021–2030 (dále jen Strategie rovnosti), která v současné době prochází aktualizací. Dynamický vývoj politik genderové rovnosti ve VaVaI (zahrnující mj. ustanovení přijetí Plánu genderové rovnosti institucemi jako kritéria způsobilosti pro jejich účast v grantových soutěžích), který v posledních letech vidíme jak na evropské úrovni, tak na úrovni jednotlivých členských států včetně ČR, vytváří nové požadavky na analýzu stávajících opatření. Evropského výzkumného prostoru „Promote gender equality and foster inclusiveness, taking note of the Ljubljana Declaration“ (Prosazovat genderovou rovnost a podporovat inkluzivitu s ohleden na Lublaňskou Deklaraci), pro jejíž implementaci byla v roce 2023 ustavena ERA Forum Subgroup for Inclusive Gender Equality. V ČR byla v uplynulém období implementována opatření kapitoly 8 Poznání Strategie rovnosti žen a mužů 2021–2030 (dále jen Strategie rovnosti), která v současné době prochází aktualizací. Dynamický vývoj politik genderové rovnosti ve VaVaI (zahrnující mj. ustanovení přijetí Plánu genderové rovnosti institucemi jako kritéria způsobilosti pro jejich účast v grantových soutěžích), který v posledních letech vidíme jak na evropské úrovni, tak na úrovni jednotlivých členských států včetně ČR, vytváří nové požadavky na analýzu stávajících opatření.
Odborná komunita pro politiku VaVaI
Vytvoření otevřené komunity pro odbornou diskusi aktuálních témat politiky VaVaI je důležitým předpokladem reflexe různých názorů a stanovisek při poskytování strategické inteligence pro tvorbu politiky VaVaI. Projekt sdílených činností je přirozeným nástrojem pro ukotvení odborné komunity pro politiku VaVaI a pro realizaci aktivit, které budou napomáhat sdílení znalostí mezi jednotlivými aktéry v systému VaVaI a otevřené diskusi mezi nimi. Součástí těchto aktivit tedy budou odborné konference, semináře a tematické workshopy, dále odborné stáže pracovníků veřejné správy na analytických pracovištích nebo vydávání odborného periodika o analýzách a trendech ve VaVaI. Snahou bude provázat a systematicky ukotvit dosud poměrně roztříštěné aktivity v oblasti strategické inteligence pro politiku VaVaI a posílit komunikaci a spolupráci mezi pracovišti z akademické sféry a veřejné správy.