První článek nového čísla časopisu Ergo analyzuje komercializaci výsledků výzkumu a vývoje ve čtyřech sektorech výzkumných organizací a vychází z veřejně dostupných dat i z výsledků vlastního dotazníkového šetření. Druhý článek pojmenovává digitální technologie, jejich využití může řešit velké společenské výzvy. Výsledky ukazují především výrazný nárůst publikační a patentové v oblastech umělé inteligence.

„Žijeme v dynamické době spojené s bezprecedentními geopolitickými, společenskými a ekonomickými výzvami. Klimatické změny, stárnoucí populace, technologická transformace či zajištění bezpečnosti jsou pouze některé z nich. Abychom byli schopni těmto výzvám úspěšně čelit, je nezbytné nejen koncentrovat zdroje, kapacity a úsilí ve výzkumu a vývoji, ale také zajistit efektivní přenos výsledků výzkumu a vývoje do praxe. Jak upozornily nedávné zprávy Enrica Letty, Maria Draghiho a Manuela Heitora, Evropa stojí před naléhavým úkolem posílit svoji pozici v těchto oblastech, aby mohla držet krok s globálními trendy a zajistit konkurenceschopnost a kvalitu života, na kterou jsme si v Evropě zvykli.“ Michal Pazour, editorial.
Vlastimil Růžička, Zdeněk Kučera, Miroslav Kostić: Komercializace výsledků výzkumu a vývoje
Zdeněk Kučera, Tomáš Vondrák: Digitální technologie – aktuální trendy, pozice ČR a jejich využití v reakci na velké společenské výzvy