Šestý ročník konference SCI-PO, strategického fóra veřejné politiky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací se zaměří na udržitelné financování výzkumu, vývoje a inovací po roce 2027. S blížícím se koncem současného programového rámce EU stojí český výzkumný ekosystém na křižovatce. Jak přejít od závislosti na unijním financování k odolnějším modelům? Jak minimalizovat dopady omezení evropských zdrojů a posílit odolnost systému?
Datum: 29. 5. 2025 | Čas: 9.00 – 16.15 | Místo: TC Praha | Pořádají: TC Praha, ALEVIA, CERGE-EI, CESES UK, UPOL, Mediální partner: vedavyzkum.cz
SCI-PO 2025 nabízí platformu pro odbornou debatu o alternativních přístupech k financování a strategickým investicím, které mohou zmírnit dopady útlumu unijních prostředků. Bezprostředně tak naváže na otázky diskutované na konferenci KRECon 2024.
Hlavní témata konference:
• Scénáře budoucího vývoje: Jaké jsou možné scénáře budoucího financování výzkumu, vývoje a inovací v Česku?
• Přechod od dotací k udržitelnému financování: Jak se připravit na změny evropské finanční architektury?
• Nové modely financování: Jak posílit stabilitu a autonomii českého výzkumu po roce 2027?
• Národní strategie a globální trendy: Jak se může česká vědeckovýzkumná sféra adaptovat na nové finanční podmínky?
• Role státu a průmyslu: Jak stimulovat soukromé investice a posílit partnerství veřejného a soukromého sektoru?

9.00 — 9.05
Přivítání a zahájení konference
Michal Pazour (TC Praha), Aleš Vlk (Alevia)

9.05 — 9.30
Současné a budoucí výzvy financování výzkumu, vývoje a inovací v Česku
Přednáší Michal Pazour (TC Praha)
Tematický rámec 1: Strategický pohled na financování výzkumu, vývoje a inovací

9.30 — 10.15
Hledání ztracené kondice ekonomiky
Přednáší David Marek(hlavní ekonom a ředitel, Deloitte)
Hlavní přednáška se zaměří na klíčové příčiny pomalého hospodářského růstu jak v období před pandemií, tak po ní a hledání možných cest k rychlejšímu růstu prostřednictvím základních faktorů: investic do kapitálu, posílením pracovních sil a zvýšením produktivity s pomocí investic do výzkumu a vývoje.

10.15 — 11.00
Budoucnost financování výzkumu, vývoje a inovací v ČR: strategie a priority
Český výzkumný a inovační ekosystém čelí zásadním změnám v oblasti financování. Jak zajistit dlouhodobou stabilitu a konkurenceschopnost v době omezených evropských zdrojů? Panelová diskuse se zaměří na klíčové otázky strategického plánování, makroekonomické dopady a roli státu i soukromého sektoru v budoucím financování VaVaI. Experti budou hledat odpovědi na to, jak diverzifikovat zdroje financování, optimalizovat investice do vědy a výzkumu a budovat udržitelný model pro budoucnost.
Cíl panelové diskuse: identifikovat klíčové scénáře budoucího financování českého výzkumu a navrhnout kroky k zajištění jeho dlouhodobé stability.
Tematický rámec 2: Veřejno-soukromá spolupráce / partnerství pro budoucnost

11.25 — 12.05
Cesty k efektivnímu transferu znalostí: role vědy, byznysu a investorů
Jak mohou efektivní partnerství mezi akademickými institucemi, průmyslem a investory podpořit transfer do praxe? Tento blok se zaměří na nástroje pro podporu transferu technologií, vývoj inovativních produktů a služeb a zapojení soukromého kapitálu do výzkumu. Diskuse se dotkne klíčových aspektů veřejno-soukromé spolupráce, od legislativních výzev až po nejlepší praxe ze zahraničí.
Cíl panelové diskuse: nalézt funkční modely financování a strategické investice ve veřejno-soukromé spolupráci, které posílí inovační ekosystém v Česku.
Tematický rámec 3: Trendy a příležitosti financování inovací

12.10 — 12.50
Nové modely financování inovací: jak uspět v dynamickém prostředí?
Nové modely financování vědy a inovací se neustále vyvíjejí. Jaké příležitosti přináší alternativní zdroje financování? Jaké trendy sledují klíčové evropské i globální instituce v podpoře inovací? Tento tematický blok přinese přehled aktuálních a budoucích směrů financování inovací a nabídne konkrétní příklady úspěšného zapojení soukromých a veřejných investorů do výzkumu a technologického rozvoje.
Cíl panelové diskuse: Zmapovat nové modely financování inovací a nabídnout účastníkům konkrétní příklady finančních strategií úspěšného zapojení soukromých a veřejných investorů.
Workshopové sekce

14.00 — 15.30
Nové výzvy financování výzkumu a inovací
Jak financovat vědecké a technologické projekty v době rostoucího tlaku na veřejné rozpočty? Workshop se zaměří na osvědčené přístupy k financování velkých výzkumných infrastruktur, hledání alternativních modelů podpory vědy a efektivní kombinaci grantů, investic a veřejných zdrojů. Diskutovány budou také možnosti zapojení venture kapitálu do akademického výzkumu bez ohrožení jeho nezávislosti a úspěšné případové studie financovaných projektů. Důležitou součástí bude například i efektivnější využívání dostupných prostředků prostřednictvím konsolidace výzkumných institucí, zvýšení efektivity financování a zavedení výkonnostních ukazatelů.
Cíl workshopu: Identifikovat a sdílet osvědčené modely financování velkých výzkumných projektů a hledat nové cesty pro udržitelné financování vědy a inovací v České republice.

14.00 — 15.30
Inovativní nástroje financování VaVaI
Jak efektivně kombinovat veřejné a soukromé zdroje financování? Jaké jsou nejnovější nástroje a mechanismy pro podporu technologického transferu a komercializace výzkumu? Workshop nabídne praktické příklady financování inovací prostřednictvím grantových schémat, venture kapitálu, investičních fondů a partnerství s průmyslem. Účastníci získají přehled o možnostech financování a strategiích pro úspěšné získávání investic.
Cíl workshopu: Poskytnout účastníkům přehled o inovativních finančních mechanismech a praktických krocích k jejich využití.

15.30 — 16.00
Závěry konference a zakončení
Michal Pazour (TC Praha), Aleš Vlk (Alevia)
Konference je organizována s podporou projektu sdílených činností „Strategická inteligence pro výzkum a inovace“ (MS21005) financovaného MŠMT.